uusi hallitus

Esittelyssä Terveysteknologia ry:n hallitus

Terveysteknologia ry:n syyskokouksessa päätettiin uuden hallituksen nimittämisestä ja sen jäsenet vahvistettiin 30.1.2023 pidetyssä hallituksen kokouksessa.

Hallituksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Mika Hagberg Paree Group Oy:stä samalla, kun hallituksen pitkäaikainen ja yhdistyksen puolesta arvokasta työtä tehnyt puheenjohtaja Veli Mäkelä Planmeca Oy:stä siirtyi varapuheenjohtajan tehtäviin. Puheenjohtajan kausi on kolmivuotinen ja sitä voidaan hallituksen päätöksellä jatkaa kolmivuotiskauden jälkeenkin.

Hallituksessa jatkavat lisäksi edelleen Rina Wahlroos (Thermo Fisher Scientific), Ilari Antila (Uniogen), Stefan Baggström (Gofore), Rainer Harjunpää (Palodex), Pasi Hatakka (Mariachi), Tommi Kaasalainen (Euformatics), Eetu Koski (Evondos), Samuli Niiranen (Mylab), Tero Silvola (BC Platforms) ja Seppo Orsila (Modulight) . 

Risto Rossin (GE Healthcare), Elias Haapakorvan (Kasve) sekä Timo Heikkisen (Top Data Science) väistyessä hallitustehtävistä, heidän tilalleen hallituksen uusina jäseninä aloittivat Dan Sarin (GE Healthcare), Karita Reijonsaari (Linio Biotech), Rosa Tengvall (Kasve) ja Ouli Uimonen (Lääketietokeskus). 

KASVU JA KANSAINVÄLISTYMINEN SEKÄ STARTUPIEN TARPEET KOROSTUVAT

Hallituksessa on jo ennestään edustettuna vahva kotimainen teollisuus sekä kansainvälinen kokemus ja asiantuntijuus, mikä on erityisen tärkeää vientivetoisella terveysteknologia-alalla. Uusien jäsenten myötä hallitus sai lisäksi merkittävää vahvistusta startup-toiminnan tarpeiden ymmärtämiseksi sekä kasvun ja kansainvälistymisen tukemiseksi terveysteknologia-alalla.

Startup-yritysten rooli yhdistyksen toiminnassa on kasvanut erityisesti sen jälkeen, kun Upgraded yhdisti toimintansa Terveysteknologian yhdistykseen. Upgradedin tavoitteiden jatkuvuutta turvaa Terveysteknologia ry:n hallituksessa Upgradedin perustaja ja hallituksen puheenjohtaja Kenneth Salonius (Vertical), joka kutsuttiin hallituksen pysyväksi asiantuntijajäseneksi. 

Hallituksen muut pysyvät asiantuntijajäsenet ovat Jan Moed (Planmed), Jaakko Rissanen (Innokas Medical), Esa Soini (Mylab) ja Sandra Liede (Terveysteknologia ry). 

Hallitus valitsi keskuudestaan työvaliokunnan (puheenjohtaja, varapuheenjohtaja sekä 1-3 jäsentä), joka valmistelee hallituksen kokoukset ja valmistelee hallituksen erikseen määräämät tehtävät. Työvaliokuntaan valittiin hallituksen puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan lisäksi Rainer Harjunpää, Pasi Hatakka sekä Sandra Liede. Tarvittaessa työvaliokunta täydentää kokoonpanoaan.

Sekä hallituksen että työvaliokunnan sihteerinä toimii Terveysteknologia ry:n toimitusjohtaja Saara Hassinen.